Erasmus+ programmas “No tradīcijas uz nākotni – senās amatniecības un jaunas uzņēmējdarbības iespējas jauniešiem” ietvaros skolotāju un skolēnu komanda (3 skolotāji – Ilona Dukšte, Ineta Zvonņikova, Daina Naruševiča – un 6 skolēni – Roberts Žulins, Atis Austris Kalvītis, Jānis Grišāns, Valērija Abakšina, Aija Borodulina, Anastasija Višņakova) no 7. līdz 12.oktobrim bija Igaunijas pilsētā Rakverē un Uhtnas skolā.
Brauciena mērķis bija iepazīt igauņu tradīcijas, vecos arodus un iegūt pamatzināšanas web mārketingā, kā arī internetveikalu izveidē. Tika organizētas radošās darbnīcas – ēdienu gatavošana, māla, koka, vilnas izstrādājumu darināšana, informāciju par sagatavoto produkciju skolēni izvietoja internetveikalos, pagaidām šos ražojumus nevar pārdot, jo tā ir mācību vide, bet skolēni saprata, kā internetveikalus veido un kā tie darbojas realitātē.
Lielākā daļa aktivitāšu notika Uhtnas skolā, tā ir lauku skola, kurā mācās 99 bērni, moderna un mājīga 32 gadus vecā skola mūs pārsteidza ar grandiozu koncertu, kurā gan dziedāja, gan dejoja, gan spēlēja dažādus mūzikas instrumentus skolēni un skolotāji. Radās iespaids, ka Uhtnā visi cilvēki piedalās pašdarbībā. Skola godā tautas tradīcijas, ko apliecināja arī radošās darbnīcas.
Tikšanās programma bija ļoti daudzveidīga: 1.dienā notika saruna ar Rakveres mēru un Rakveres novada pašvaldības vadītāju, viņi stāstīja par novada attīstības plānu, par darbu ar jaunatni, ražošanas, uzņēmējdarbības attīstību un saviem sapņiem; viena diena tika veltīta pārgājienam pa Viru purvu Lahemas nacionālā parka teritorijā; 19. gs. muižā tika organizēta viktorīna ar uzdevumiem, kā arī radošā darbnīca, kurā izgatavoja koka paliktņus, ko dekorēja, iededzinot dažādus ornamentus; neaizmirstama ekskursija Rakveres viduslaiku pilī, kur skolēni ne tikai gatavoja šaujampulveri, bet arī varēja izmēģināt, cik smagi ir bijuši vikingu zobeni; folkloras kopas uzstāšanās un stāstījums par Igaunijas vēsturi; nobeigums bija Tallinas vecpilsētā, kas mums jau atgādināja par māju tuvumu, jo ir tik līdzīga mūsu Vecrīgai.
Šajā nedēļā skolotāji, skolēni ieguva daudz jaunas informācijas, pilnveidoja valodu prasmes un piedzīvoja daudz pozitīvu emociju, komunicējot ar igauņu, spāņu, itāļu partneriem.
Daina Naruševiča, Ludzas pilsētas ģimnāzijas latviešu valodas un literatūras skolotāja
Skolēnu atziņas par braucienu
“Esmu laimīgs, ka man bija iespēja braukt uz Igauniju un es to izmantoju, jo ceļojums pārspēja manas prognozes. Igaunija izrādījās attīstīta valsts ar modernu infrastruktūru. Ģimene, kura mani uzņēma, bija ļoti laipna, papildus organizēja dažādas aktivitātes, piemēram, spa atpūtu. Darbošanās bija daudz, nedēļa bija saspringta. Igauņi ir komunikabli un draudzīgi, izveidojās labas attiecības ar visiem projekta dalībniekiem.” Atis Austris Kalvītis
“Brauciens bija fantastisks. Kad atbraucām uz Uhtnas skolu, mūs sagaidīja ģimenes, kuras mūs uzņēma. Runājām krievu valodā, spēlējām dažādas spēles, spriedām par dzīvi un meklējām kopīgas intereses, izklaidējāmies. Galvenais mērķis bija apmeklēt web mārketinga lekcijas un praktiskajās nodarbībās iemācīties veidot internetveikalu, ko mēs veiksmīgi izdarījām atraktīvā igauņu skolotāja Karmo vadībā. Mēs apmeklējām daudz skaistu vietu, ko iemūžinājām fotogrāfijās. Man viss ļoti patika un arī nākotnē gribētu izmantot tādu iespēju. Šķiršanās bija sāpīga, jo ļoti pieradām pie ģimenes un negribējām šķirties.” Anastasija Višākova
Brauciena attēlus var atvērt šeit…
Informācija par projektu ir pieejama Ludzas pilsētas ģimnāzijas mājas lapā.