Rūpējoties pavasarī par mājvietu putniem savā dārzā, Latvijas Ornitoloģijas biedrība aicina pārliecināties, vai paša izgatavotais vai veikalā izvēlētais putnu būris būs piemērots putnam, nevis apdraudēs to.
“Izliekot būrīšus mežos, parkos, dārzos un lauku sētās, kur trūkst ligzdošanai piemērotu vietu – koku dobumu, mēs nodrošinām dobumperētājus putnus ar papildu ligzdvietām. Pilsētās un citās apdzīvotās vietās būrīšu izlikšana cilvēkiem dod iespēju piesaistīt putnus savām mājām un iepazīt tos tuvāk, taču mēdz gadīties, ka labs nodoms uzstādot nepiemērotu putnu būri var putnam nevis palīdzēt, bet gan apdraudēt tā un viņa pēcteču dzīvību,” skaidro Latvijas Ornitoloģijas biedrības ornitologs Agnis Bušs, mudinot ņemt vērā ornitologu norādes pareizā putnu būra konstrukcijā.
Putnu būri var izvietot, piemēram, pie šķūnīša sienas, pārliecinoties, ka tuvu līdzās nav ērta piekļuves vieta plēsējam, pa kuru tas var uzrāpties līdz būrim. Ja iecerēts putnu būri izvietot stabā pie mājas, koku zem būrīša ieteicams noklāt ar slidenu materiālu, piemēram, ar plēvi vai metālu. Tas pasargās putnu būra iemītniekus no plēsēju, tostarp kaķu vai caunu, nepieteiktajām vizītēm.
Padomi un tehniskie rasējumi, kā pagatavot putnam drošu putnu būri, pieejami šeit: https://www.lob.lv/noderigi/putnu-burisi.
Informācija sagatavota pateicoties projektam “Latvijas Ornitoloģijas biedrības interešu pārstāvība un sabiedrības iesaiste”, ko finansē Islande, Lihtenšteina un Norvēģija caur Eiropas Ekonomikas zonas un Norvēģijas grantu programmu “Aktīvo iedzīvotāju fonds”. Projekta mērķis ir nodrošināt Latvijas Ornitoloģijas biedrības un plašākas sabiedrības līdzdalību stratēģiski svarīgajos lēmumos attiecībā uz dabas aizsardzību un dabas resursu ilgtspējīgu apsaimniekošanu. Plašāk: www.activecitizensfund.lv.
Informāciju sagatavoja:
Kitija Balcare, Latvijas Ornitoloģijas biedrības komunikācijas speciāliste