Erasmus+ projekta “Mācāmies no Holokausta” Nr. 2019-1-DE03-KA229-059914_3 ietvaros no 14. līdz 21. februārim Vācijas pilsētā Freiberga pie Nekāras notika projekta partneru tikšanās. Skola (Oscar-Paret-Schule), kurā viesojās projekta dalībnieki no Ludzas pilsētas ģimnāzijas, atrodas pilsētas centrā, tajā mācās 1500 skolēni.
Ludzas pilsētas ģimnāziju pārstāvēja 5 skolēni – Kamilla Makarova, Samanta Skrebinska, Maija Rancāne, Laine Viktorija Tihovska, Sabīne Birule un 2 skolotājas: Žanna Dukaļska un Anžela Stepanova.
Tikšanās laikā Latvijas, Vācijas, Spānijas un Portugāles skolēni aktualizēja Holokausta vēsturi. Tikāmies ar Izraēlas delegācijas skolēniem un skolotājiem. Emocionāli notika nodarbība “Holokaustu nedrīkst aizmirst”, filmu “Annas Frankas dienasgrāmata” un “Zēns strīpainajā pidžamā” analīze. Diskusijās runājām par minoritāšu problēmām, apmeklējām romu centru (Sinti and Roma Center) Heidelbergā, interesanta izdevās ekskursija Štutgartes sinagogā. Šī sinagoga darbojas, tajā regulāri notiek dievkalpojumi. Pēc ekskursijas visi degustēja nacionālos ebreju ēdienus.
Smagu iespaidu atstāja Dahavas (Dachau) koncentrācijas nometnes apmeklējums. Tā atrodas aptuveni 16 km uz ziemeļiem no Minhenes. Šī nometne bija pirmā nacistu koncentrācijas nometne Vācijā, un te ap 32 tūkstoši cilvēku nomira no smagā darba, pārtikas trūkuma, medicīniskajiem eksperimentiem un spīdzināšanas.
Nedēļas laikā skolēni apmeklēja arī mācību stundas skolā un piedalījās dažādās aktivitātēs: prezentēja savas valsts ēdienus, slidoja ledus hallē, apmeklēja karnevālu.
Skolotāji piedalījās ekskursijā uz Hoencollernas pili, kur aplūkojami vairāki interesanti artefakti. Pils celtniecība datējama ar 11.gadsimtu. Ludvigsburgā apmeklējam vietas, no kurām kara laikā notikusi ebreju ģimeņu izvešana, un tagad šo cilvēku vārdi iemūžināti zeltītās bruģakmens plāksnēs.
Noslēgumā tika organizēts kopīgs vakars, kad izgaršojām Vācijas nacionālos ēdienus, ko bija sagatavojuši skolēnu vecāki.
Skolēnu iespaidi:
Kamilla : – Man patika ģimenes diena, kad varēja komunicēt tikai ar ģimeni, kas mani uzņēma. Tas bija ļoti forši. Bija interesanti pabūt dažās mācību stundās un uzzināt, kā viņiem tās notiek un ar ko atšķiras no mūsu mācību stundām. Patika arī tas, ka klases biedri bija ļoti komunikabli un labprāt iesaistījās sarunās.
Samanta: – Es esmu priecīga par iespēju piedalīties šajā braucienā, jo tas bija interesants un pamācošs. Man bija prieks dzīvot tik jaukā ģimenē. Bērni un skolotāji skolā bija ļoti laipni un izpalīdzīgi. Vienīgais, kas man nepatika, ir piedalīšanās mācību stundās. Tās notika vācu valodā, bija ļoti garas un nogurdinošas.
Maija: – Man patika, ka vācu skolai bija noteikts dienas plāns, kas tika precīzi pa minūtēm realizēts. Patika diena, kad bijām karnevālā. Tas bija ļoti fantastiski! Man patika dažādas aktivitātes, kad mēs dalījāmies grupās un sazinājāmies angļu valodā, es iepazinu ļoti daudz draugu, ar kuriem vēl joprojām komunicējam internetā.
Laine Viktorija: – Patika uzzināt, kā mācās Vācijā, bet nepatika , ka stundas ļoti garas. Patika ekskursijas.
Sabīne: – Erasmus projekta viesģimene bija ļoti jauka pret mani. Patika karnevāls , bija ļoti interesanti. Kaut ko tādu redzēju pirmo reizi. Skola ļoti atšķiras no mūsējās, stundas garākas, skolā lietot telefonus nedrīkst. Šajā nedēļā lieliski pavadīju laiku ar jaukiem cilvēkiem, tā bija lieliska pieredze, arī angļu valodas vārdu krājums palielinājās. Bija grūti šķirties no jaunajiem draugiem.
Informāciju sagatavoja Projekta koordinatore Žanna Dukaļska