1917.gada 27.aprīlis – nozīmīga diena mūsu valsts vēsturē, kad pirmajā Latgales kongresā tika sperts solis ceļā uz vienotas Latvijas tapšanu: nolemts, ka Latgalei jāapvienojas ar Vidzemes un Kurzemes latviešiem. Šogad kongresa gadadienā piedzīvoti vairāki Ludzas pilsētas ģimnāzijai svarīgi notikumi.
Godalgotas vietas skatuves runas konkursā un 20.atklātajā latgaliešu rakstu valodas un kultūrvēstures valsts olimpiādē
Skatuves runas konkursā “Vuyolyudzāni” skolas audzēkņi ar panākumiem piedalās jau vairākus gadus. Jau trešo reizi savu vuolyudzi (laureātu balva), šoreiz godam nopelnīto II vietu, saņēma 10.klases skolnieks Maksims Pavlovs. Konkursam pirmo reizi sagatavojās un veiksmīgi startēja 5.b klases skolniece Agnese Šaļina. Katrs no viņiem iemācījās un videoierakstā norunāja divus latgaliešu autoru darbus. Malači! Konkursam sagatavoja skolotāja Vanda Žulina.
Pēc daudzu gadu pārtraukuma Ludzas pilsētas ģimnāzijas komanda piedalījās latgaliešu rakstu valodas un kultūrvēstures valsts olimpiādē. Tas ir nopietns pārbaudījums, arī konkurenti spēcīgi – Nautrēnu vidusskola un Rēzeknes Valsts ģimnāzija. Šoreiz III vieta un vērtīga pieredze nākamajam gadam. Apsveicam! Komandas dalībnieces: Maija Rancāne, Marika Audijāne, Sanda Augustova, Jana Matvejeva, Amanda Daukste.
Marikas iespaidi: Dalība olimpiādē, droši varu teikt, bija laba pieredze, es uzzināju daudz jauna par Latgali un latgaliešu rakstu valodu, iepazinu vairākus cilvēkus un izbaudīju spilgtas emocijas.
Mums kā olimpiādes dalībniecēm bija iespēja noskatīties filmu “Piļsāta pi upis”, tā man palīdzēja labāk izprast vēsturi, latgaliešu valodu un cilvēku jūtas sarežģītos vēstures laikos.
Olimpiādei sagatavoja skolotāja Laila Budreviča.
Literāro darbu konkursā – II vieta
Šai dienā tika paziņoti arī literāro darbu konkursa “Tāva sāta myužam svāta” rezultāti. Vērtēšanai tika iesniegti 30 darbi: 18 darbi 4.-12.klašu grupā un 12 – vecuma grupā “20+”.
8.klases skolniece Elvita Budreviča ieguva 2.vietu 7.-9.kl. grupā, kā arī divas specbalvas, ko piešķīra “Vietējās Latgales Avīzes” redaktore Viktorija Nečajeva un IZM ministre Ilga Šuplinska. Elvitas skolotāja konsultante Inta Žeikare.
LPĢ skolēni – novadmācības un latgaliešu valodas tiešsaistes stundās
Latgales kongresa gadadienā LPĢ skolēni piedalījās Latgales novada mācības un latgaliešu valodas tiešsaistes stundās.
4.a klase ar skolotāju Inetu Misāni piedalījās virtuālajā Nūvodvuiceibys stuņdē. Kopā ar etnomuzikologu, radio žurnālistu, pedagogu un postfolkloras grupas „Rikši” vadītāju Ēriku Zepu virtuāli izstaigāja pa tām Rēzeknes vietām, kur pirms 104 gadiem notika šis svarīgais notikums. Virtuāli apskatīja gan Latgales kongresam veltīto pieminekli, gan F.Trasuna pieminekli, ieklausījās Ē.Zepa melodiskajā dziedāšanā un emocionālajā stāstījumā. Katrs savās mājās izdejoja deju akordeona skaņu pavadījumā, uzzināja, kā Ē.Zeps iemīlēja tautas mūziku. Pasākuma beigās atraktīvā veidā mēģināja uzminēt 5 Latgalei īpašas dziesmas: Skaidro volūda, Kur gaismeņa zyla ausa, Vysskaistuokajai meitiņai BorovaMC, Žārej gaļi, Kod latgalīts Reigā brauc.
Vidusskolēniem bija iespēja virtuāli tikties ar Lielā Kristapa balvas laureātu Dāvi Suharevski, galvenās lomas atveidotāju filmā “Piļsāta pi upis”, un dzejnieci un producenti Eviku Muiznieci, kura savā nodarbībā vidusskolēniem stāstīja gan par Latgales kongresu, gan popularizēja latgaliešu valodu, tradīcijas.
Ieva Tuminska 11.a kl.: Iedvesmoja aktiera stāsts par Latgales kongresu, tā nozīmi. Piekrītu teiktajam: “Ja gribi izjust, kā bija kādreiz, uzfilmē filmu. Manuprāt, izdzīvotie, izspēlētie vēsturiskie mirkļi paliks atmiņā uz mūžu.Ja varētu ik pa brīdim tā riktīgi izspēlēt, izjust vēsturisko elpu par atsevišķiem vēstures stundās runātām tēmām, tad nu gan daudz vairāk kas paliktu atmiņā. Biju pārsteigta, ka Dāvis Suharevskis ir latgalietis tepat no Rēzeknes.”
Poļina Čeļadko 11.b kl.: “Man patika pati vadītāja, viņas atklātais un tiešs runas stils ļoti ieinteresēja. Runāja par stereotipu laušanu. Iedvesmoja, ka Evika apgalvoja, ka ar latgaliešu valodu var to pašu sasniegt, ko latviešu valodā, ja ne vairāk, un ka šajā valodā ir vēl daudz neatklātu sfēru, kur mēs varam būt iesācēji un gūt daudz panākumu.”
Turpināsim apgūt latgaliskās tradīcijas, latgaliešu rakstu valodu, literatūru – tā ir mūsu bagātība!
Vanda Žulina